Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından “Dilden Dile’17” isimli yıl sonu etkinliği düzenlendi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Dilden Dile’17” yıl sonu etkinliğinde TÖMER hazırlık sınıflarında Türkçe öğrenen uluslararası öğrenciler Türkçe şiirler okudu ve kendi kültürlerini de anlatan gösteriler sundu.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Prof. Dr. Ali Güneş ve Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Tekin, Genel Sekreter Doç. Dr. Mücahit Coşkun, Personel Daire Başkanı Lütfü Köm, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Bünyamin Gün, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Kemal Özeken, TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakçı, TÖMER eğitim merkezlerinin üniversitelerin ve şehirlerin dünyaya açılan kapılar olduğuna vurgu yaptı.

Karabük Üniversitesi’nin uluslararası bir üniversite olmasının ilk basamağının TÖMER olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakçı konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bizim ilk ve en önemli işimiz üniversitemizi tercih eden uluslararası öğrencilere Türkçeyi öğretmek ve Türk kültürünü tanıtmaktır. Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrencilere vereceğimiz çok güzel değerlerimiz ve çok güzel bir kültürümüz vardır. Üniversitemizde 2500 civarında uluslararası öğrencimiz var. Tömer olarak bu yıl 450 öğrenciye Türkçe öğrettik. Karabük Üniversitesi Tömer fiili olarak 2 yıldır eğitim vermektedir. Bu süre zarfında yaptığımız çalışmalarla Tömerler içerisinde Türkiye’nin en başarılı Tömerlerinden bir tanesi olduk.  Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü ile ortak projelerimiz var. Bunlarla yaptığımız çalışmalarda geçen yıl en iyi Tömer seçildik. Karabük Üniversitesinde Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat önderliğinde son iki yıldır uluslararası öğrencilerle ilgili yapılan çalışmalar takdire şayandır. Karabük Üniversitesi Tömer’in en büyük başarısı rektörümüzün direktifleri doğrultusunda işini en iyi şekilde aşkla şevkle yapan hocalarımızın gece gündüz demeden burada görev yapıyor olmasıdır.”

Açılış konuşmasının ardından etkinlik Abdurrahman Abu Zaıd’ın konuşması ve Almahan Chariteva, Muhammed Burgleh, İbrahim Al Absi, Beşer Bek Faloni, Nesim Wardeh tarafından okunan Türkçe şiirler ile devam etti.

Programda TÖMER öğrencilerinden oluşan koro Türkçe şarkılarla dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Ardından TÖMER öğrencileri tarafından “Yabancı Damat” adlı tiyatro gösterisi sunuldu. Şuayb ve Ayman’ın yemen dansı renkli görüntülere sahne oldu.
 

18.05.2017
1461